Sport i fitnesFudbal

FIFA Svetsko prvenstvo 1998. godine. Timovi, rezultati meča

Svetsko prvenstvo u FIFA-u 1998. godine održano je u Francuskoj, odmah u nekoliko gradova, a najjačiji timovi iz celog sveta okupili su čast svojih zemalja. Međutim, jedino je moglo da pobedi, tako da su se svi borili u punoj sili, sve dok se poslednje sekunde ne bore za svaku loptu. Ovo prvenstvo postalo je šesnaesti u istoriji, a prošao je, kao i obično, tokom leta. Pesma The Cup of Life koju je izvedio Ricky Martin (engleska verzija njegovog hit La Copa de la Vida) je zvanična himna Svetskog prvenstva u fudbalu 1998. godine. Da li se ovaj turnir razlikovao od svih prethodnih? Nije bio samo drugačiji, već je bio revolucioniran, jer u završnom dijelu turnira po prvi put nije bilo dvadeset četiri tima, već čak i trideset dva. Međutim, Svetsko prvenstvo 1998. bilo je zapamćeno, naravno, ne samo to, već i veliki broj uzbudljivih utakmica.

Lokacija

Svi mogu zamisliti gdje je FIFA Svetsko prvenstvo održano 1998. godine - to se desilo u Francuskoj. Ali treba napomenuti da su mečevi završnog dijela turnira održani u deset gradova u zemlji. Ovo je uključivalo i velike stadione, poput Velodroma u Marseilu (60.000 gledalaca) ili Parc des Princesa u Parizu (49.000 gledalaca), a male - Park Lesquiers u Bordou i La Mosson u Montpellier (ne smješta više od 35 hiljada gledalaca). Najveći stadion turnira bio je Stadion de France u Sen Denisu, koji ima oko 80.000 gledalaca. Kao što vidite, gradovi i stadioni na kojima je održan prvenstvo bili su veoma raznovrsni, ali ih je ujedinio duh turnira koji je bukvalno podizao cijelu zemlju mjesec dana. Francuzi su iskoristili svoju reprezentaciju, ali veliki broj ljudi iz drugih zemalja došao je da podrži svoje favoriti.

Grupna faza

Svetsko prvenstvo u fudbalu iz 1998. godine, kako već znate, prošireno je na 32 tima, odnosno broj timova je povećan na osam. Kao rezultat toga, iz svake grupe su se pojavila dva tima, koji su se onda igrali u 1/8 finala. U grupi A bili su favoriti brazilskog prvenstva u kompaniji Norvežani, Marokanci i Škoti. Očekivano od grupe je napustilo Brazilce i Norvežane sa po šest i poena poena.

U grupi B bili su Čileani, Italijani, Austrijanci i Kamerunci, a ovde nije bilo ni iznenađenja - Italijani i Čileani su se povukli iz grupe, osim što je tim Čilea to učinio jedva, igrajući tri utakmice u žrebu, iako se očekivalo mnogo više.

U grupi C bili su domaćini šampionata, koji su lako prešli u sledeću fazu, osvojili sve igre pobede. Kompaniju je sastavio Danaca od strane Francuza, ostavljajući iza Južne Afrike i Saudijske Arabije. Ali u grupi D bilo je prvo iznenađenje - u plejofu nije napustio reprezentaciju Španije, koja je izgubila otvaranje tog prvenstva, nigerijski reprezentativci, koji je na kraju zauzeo prvo mjesto u grupi, a drugi je bio Paragvaj. Bugarska sa jednim bodom završila na poslednjem mestu. U grupi E je došlo do jake borbe i do poslednjeg trenutka nije bilo jasno ko će ići u playoff. Kao rezultat, sa istim brojem bodova u sledećoj fazi bili su holandski i meksički, a Belgijanci sa Severnim Korejancima izletili su sa turnira.

U grupi F, gotovo sve je bilo jasno od samog početka - Nemačka i Jugoslavija su bile veoma jake, samo su ih SAD mogli učiniti barem nekom vrstom konkurencije - ali nisu uspjeli, poput Irana. Još jedan neočekivani proboj dogodio se u grupi G - nacionalni tim Rumunije je bio jak, au grupi sa Engleskom, Kolumbijom i Tunisom, to je bilo predočeno teškom borbom za opstanak. Ali na kraju, Rumuni su bili prvi, ostavljajući iza Kolumbijaca, jer su Britanci uzeli drugu liniju. Pa, u poslednjoj grupi - H - Argentinci su tiho došli sa prvog mesta, Hrvati iz drugog, a Japan i Jamajka su ostali bez turnira. Posle grupne faze, Svetsko prvenstvo 1998. godine je preneto na 1/8 finala.

1/8 finala

U ovoj fazi, fudbalski timovi koji su zauzeli prva dva mesta u svojim grupama, sviraju "na mrtvi". Odigran je jedan meč, a pobednik je otišao u sledeću fazu turnira. Omiljeni tim turnira u Brazilu pobedio je ekipu Čilea sa razarajućim 4: 1 zahvaljujući dvojici Sampaioa i Ronalda, a njihovi budući protivnici Danes su porazili Nigerijane sa istim rezultatom - istakli su Muller, Laudrup, Sand i Helveg. Golantsi sa mnogo većim poteškoćama porazili Jugoslovene - 2: 1, Bergkamp je otvorio rezultat, Komlenovič je izjednačio, a tek u drugom minutu dodao Davidsu pobedio je svoju ekipu.

Meč između Argentina i Britanaca bio je vrlo spektakularan - na samom početku utakmice timovi su razmijenili penal, nakon čega je Owen doneo Englesku napred, a Sanetti je izjednačio rezultat. Na kraju, sve je odlučeno u nizu penala nakon utakmice, gde su Argentinci bili srećniji. Italijani su porazili Norvežane 1: 0 (gol na Vierijevom rezultatu) u svom brendenom nazivu catenaccio, a Francuzi su doživeo pravi šok na stadionu "Felix Bollar", koji će se dugo pamtiti - u redovnom vremenu u meču sa Paragvajom nije bilo golova, a samo u Blanc je u drugom poluvremenu uspeo da postigne zlatni gol. Nemci su iznenada počeli da priznaju Meksikance u toku meča, ali Klinsman i Bjerhoff su mogli odlučiti o ishodu u korist nemačkog tima. Pa, Hrvati su porazili Rumune sa rezultatom 1: 0 - Šuker je postigao jedini gol sa loptom. U skladu sa pravilima turnira, fudbalski timovi su već poznavali svoje protivnike u sledećoj fazi.

1/4 finala

Veoma interesantan meč pružio je navijačima Brazila i Danske - u drugom minutu Jorgensen je dovezao Danove napred, ali Bebet je izjednačio rezultat za deset minuta. Tada je Rivaldo postigao drugi gol Danci, koji su u drugoj polovini bili u stanju da izjednače kroz napore Laudrupa, ali je Rivaldo završio duplu i dovezao Brazilce u polufinale - 3: 2. Holandjani su ponovili svoj prethodni meč, ali već sa Argentinci kao rivali - prvi je Kluiver postigao, ali nakon pet minuta Lopez je izjednačio rezultat, a tek u dodanom vremenu, u poslednjoj trećoj minuti Bergkamp je izvukao pobjedu. Francuzi su takođe odigrali sličan meč, ne uspevajući da identifikuju pobednika sa Italijanima u glavnom i dodatnom vremenu. Pa, na kaznenom strelcu domaćini su pobedili, jer je u odlučnom trenutku Di Biagio stigao do grebena. Ali u poslednjem meču Hrvati su iznenadili iznenađenje, što je porazilo Nemce 3: 0 (golovi Jarni, Vlaović i Šuker postigli golove).

1/2 finala

U polufinalu bilo je dvije neverovatne bitke, koje su otkrile dva najbolja tima, a takođe su identifikovale i dvije ekipe koje će igrati na meču za treće mesto. Na meču između Brazilaca i Holandaca, Ronaldo je otvorio bodovanje, a holandski tim je uspio da ga izjednači samo tri minuta prije kraja sastanka - autor cilja bio je Kluiver. U penalnom srušenju junak dana bio je Taffarel, golman Brazilaca, koji je odbio dva od četiri sa holandskim udarcem, dok su sami Brazilci sproveli sva četiri. Prva polovina meča između Francuza i Hrvata prošla je bez golova, ali druga je počela veoma pametno - na 46. minutu Šuker je otvorio bodovanje, a na 47.Tumram ga je izjednačio. I ista Thuram, koja je postala heroj ovog meča, dovela je Francusku napred, zahvaljujući kojoj je pobedila 2: 1, i na kraju završila finale.

Utakmica za treće mesto

Utakmica za treće mesto bila je napeta - Hrvatska je već u 13. minutu došla zahvaljujući golmanu Prosinechke, ali nakon osam minuta Zenden je izjednačio rezultat. Na 35. minutu Šuker je ponovo vodio Hrvate napred, a do kraja meča rezultat je bio nepromenjen - 2: 1, hrvatski reprezentativac je dobio bronzane medalje.

Finale

Ali finale između favorita i domaćina bilo je neočekivano jednostrano. Već u prvoj polovini, Zinedine Zidane napravio je dvostruki utisak na kapiji Taffarella, a treći minut je Emmanuel Petit sahranio Brazilce - 3: 0, a Francuzi su osvojili domaći svetski šampionat.

Najbolji strelac

Davor Šuker iz Hrvatske bio je najbolji strelac turnira, postigao je šest golova u sedam mečeva. Međutim, vredi spomenuti Christian Vieri i Gabriel Batistutu, koji su zaostali za Shuker samo za jedan gol, ali nisu imali dvije utakmice.

Copyright © 2018 bs.birmiss.com. Theme powered by WordPress.