Vijesti i društvoŽivotna sredina

Najpopularniji reli u svetu. Dakar sreće pobednike

Rally je jedan od najpopularnijih vrsta modernih trka. Veoma je spektakularna i stoga je zanimljiva milionima gledalaca širom sveta. Od svih vrsta šampionata, put Paris-Dakar je poseban. Ova trka se izdvaja među ostalim. Šta to toliko privlači navijače i učesnike? Ovo će biti diskutovano u ovom članku.

Istorija poznatog automobilskog maratona

Rat Paris-Dakar održan je od kraja 1978. godine. Autor ideje ove rute bio je motocikl od Francuske T. Sabin. Godine 1977. izgubio je put u pustinji u Libiji tokom trke "Abidjan-Nice". Nekoliko dana kasnije, lutalice su pronašle lutanja bez hrane i vode od motociklisti, koji su ga spasili. Uprkos svim nesrećama, pustinja je ostavila neizbrisiv utisak na Sabinu, koju je želeo podeliti s celim svetom. Bila je to ideja koja je inspirisala vozača da kreira traku najpopularnijeg rallya do danas. Dakar, prema planu Thierry Sabin-a, trebao je biti kraj tačke trke, a početni je bio Pariz.

Originalni put mitinga prošao je severno od Afrike, Alžira, ali, zbog teške političke situacije i čestih nereda u ovoj državi, druga trka, Maroko, odobrena je za trku. Ponekad se deo načina na koji učesnici prevazidaju preko Libije.

Prvo, trka je bila jedna od faza Svetskog prvenstva. Međutim, pravila takmičenja izazvale su mnogo neslaganja, pa je odlučeno da isključi skup iz celokupnog položaja planete i postane autonoman.

Zanimljivo je da su u takmičenju za čitavu istoriju svog postojanja učestvovali ne samo profesionalni vozači, već i mnoge rock zvijezde, poznati sportisti - predstavnici drugih disciplina (alpski skijaši, penjalice, jahti i ostali).

Rally Rules

Da biste učestvovali na ovom takmičenju, morate znati pravila mitinga. Dakar je krajnja tačka rute. Trka počinje u Parizu. Konkurs traje tri nedelje i pokriva rastojanje od oko 10 hiljada kilometara. Da bi učestvovali, vozači su dozvoljeni ne samo na specijalnim automobilima za rallying, već i na automobilima, kao i na kamionima i motociklima. Za svaku vrstu transporta postoji zasebno set-off. Među učesnicima ne mogu biti profesionalni trkači, već i amateri koji obično čine oko 80% ukupnog broja kandidata.

Kao što je već pomenuto, smjena Svetskog kupa ne uključuje ovaj miting. Dakar je krajnji grad na putu jahača, gde su pobednici određeni. Da biste postali šampion takmičenja, morate samo da preuzmete svoje rivale u rezultate ovog automatskog maratona, za razliku od Svetskog kupa, gde učesnici dobijaju poene za svaku trku, koja se na kraju sezone sumiraju.

Pobednici mitinga

Do početka 21. veka Stefan Petransel je bio glavni rekord u pobjedi na reliju Pariz-Dakar, koji je osvojio automobilski maraton šest puta za deset godina učešća u njemu.

2001. bila je prekretnica kako u pravilima trke, tako iu odnosu na pobednike. U skladu sa promenama u pravilima takmičenja, tim nije mogao da nosi tehničara, što bi u slučaju oštećenja moglo da eliminiše kvar. Svaka popravka treba da obavi vozač i navigator. Iste godine, žena Jutta Kleinschmidt je prvi put osvojila miting.

Ruski kamioni postali su pravi trijumfovi pariskog Dakarskog rallya. "KAMAZ-master", odlična ruska ekipa, pobedila je na maratonu mnogo puta. Poslednjih godina nastavlja da drži vođstvo i redovno osvaja glavne međunarodne takmičenja.

Tim "Kamaz-master"

U istoriji reli Dakar, ruski tim je osvojio 13 puta na ovom prestižnom maratonu. U 2015. godini, miting, koji se održao na teritoriji Bolivije, Argentine i Čilea, prvo je pobedio pilotu Airat Mardeev na položaju kamiona. U završnoj fazi trke, uspeo je da se odvoji od svojih goničara i na kraju nadmašio svoje najbliže takmičare, između ostalog, i sa kolegama sa 14 i 51 minuta (drugo mesto - Nikolaev, 3.mesto - Karginov).

Tako su ruski piloti ponovo pokazali šta košta automobil "KamAZ". Podrška "Dakar" iz godine u godinu na poziciji kamiona se obavezuje.

Copyright © 2018 bs.birmiss.com. Theme powered by WordPress.