Vijesti i društvoSlavne

Ruski Denisenko Aleksey Alekseevich thehkvondistov: biografija, dostignuća i zanimljivosti

Denisenko Aleksey - poznatih domaćih sportista taekwondo. Dvostruki osvajač medalje na Olimpijskim igrama. Prvak Rusije, ponovio učesnik i osvajač prvenstva Evrope i svijeta. Član prve evropske igre u Bakuu, koja je osvojila brončanu medalju. On nosi titulu Poštovani Master sporta Rusije.

Biografija sportaš

Denisenko Aleksey rođen je u malom gradu Bataisk, koji se nalazi u regiji Rostov. To se dogodilo 1993. godine.

Denisenko Alekseya u sekciji tekvondou vodio njegov otac kada je imao samo 8 godina. Otišao je samo u školu. U istom članku naš junak je upoznao svoju prvi trener, čije je ime bilo Aleksandar Shin.

Otac budućeg prvaka dao je njegov sin je u ovom sportu, jer sam želeo da bude sličan ranim idola - Dzheki Chana i Jean-Claude Van Damme.

Pripremite se za sportsku karijeru započeo otac Denisenko Alekseya od prve godine života. Oni su bili uključeni u kaljenje tijela. Nakon početnog Alex je bio vrlo bolesno i slabo dijete.

Prvi put Alex nerado otišao u sekciji, ali postepeno počeo da se bavi. Počeo je da oponašaju idole oca i sa obnovljenom energijom počeo da studira Taekwondo.

Otac kaže da Alex nije samo želi da se odrekne sporta, ali je na kraju odlučio protiv njega. Čak i unatoč činjenici da je trening je morao da se kroz Don brodom. Takvi problemi su nastali u izgradnji Rostov Voroshilov mosta. Zbog renoviranja javnog prevoza na desnoj obali Don, gdje je trenirao, nije hodao. Zbog toga je potrebno koristiti brod. I vraćajući se kući u kasnim večernjim satima na poslednji autobus.

Privatni život

Privatni život u karijeri sportiste tek u novije vrijeme igra važnu ulogu. Prije toga, to je u potpunosti fokusiran na sport.

Nedavno je, u decembru 2016. godine, oženio Anastasia thekvondistke Baryshnikov bronze prvak na Olimpijskim igrama u Londonu, tri puta prvak Evrope, dva puta osvojila brončanu medalju na Svjetskom prvenstvu.

Olimpijske igre u Londonu

Alexey Denisenko u tekvondou počeo da pokazuje dobre rezultate iz prvog turnirima. Ubrzo je došao do notu trenera reprezentacije.

Uspjehe na međunarodnoj sceni pruža mu sudjelovati u Ljetne Olimpijske igre u Londonu 2012. godine. U to vrijeme, je imao ne baš 19 godina. Denisenko igrao u najlakši težinskoj kategoriji - do 58 kilograma.

Rusi su počeli njegov put do pobjede čak u preliminarnoj rundi, jer sam bio mlad, nije poznato nikome sportista sa niskim ličnim gledanosti. U prvoj borbi na junaka Olimpijskim igrama ovog članka sam upoznao sa Kostarike Heiner Oviedo. Rusija osvojila je glatku pobjedu 5: 2.

U četvrtfinalu, Alexey Denisenko na Olimpijadi sudario s kineskim sportista Wei Chzhenyanom. Ovaj put borba je okrenuo gorak, dugo, a još efikasniji. Denisenko osvojio 10: 7. Najprometnijih objavio polufinale u kojem Alex u gorak borba dala putu do Južne Koreje Lee Tae Hun sa rezultatom 6: 7. Usput, nasilnika Rusi u finalu pretrpio poraz od Španac Huelya Gonzalez 08:17.

Ali Alexey Denisenko u utakmici za treće mjesto, tzv utjeha finalu osvojio je Australian Safwan Khalil od 3: 1. Tako da je mladi ruski osvojio svoju prvu olimpijsku medalju. Na Igrama u Londonu je to bio samo jedan od dvije bronzane medalje ruskog tima u Taekwondo.

Europsko prvenstvo u Azerbejdžanu

Sledeći veliki međunarodni turnir bio na Evropskom prvenstvu, koje je održano u Bakuu, glavnom gradu Azerbejdžana. Alexey Denisenko, taekwondo u biografiji sportista u to vrijeme igrao odlučujuću ulogu, odabran bez ikakvih problema za turnir.

Na takmičenjima, nastupao je u težinu kategoriji do 68 kilograma. Savladavši kvalifikacijama, sportista dostigla odlučujuću bitku. U finalu se sastao sa Turk Servet Tazegül, ali je izgubio.

U tim slučaju da ruski tim je zauzeo drugo mjesto, osvojivši dvije zlatne, tri srebrne i dve bronzane nagrade. Jači su bili samo Hrvati.

Svjetsko prvenstvo u Rusiji

U 2015. je osvojio pravo da govori na Svjetskom prvenstvu Alexey Denisenko. Taekwondo u biografiji sportista u to vrijeme je odigrao ključnu ulogu.

Glavni junak ovog članka ponovo se borio u težinu kategoriji do 68 kilograma. A u finalu ponovo se sprijateljio sa Turčin Servet Tazegül. I on je opet izgubila.

U principu, ruski tim obavlja slabo na svjetskom prvenstvu, završivši tek 12. mjesto. U kasicu našeg tima nije imala zlatnu nagradu, samo dva srebra (od kojih je jedan dobio Denisenko) i pet bronzanih.

Evropska igre u Bakuu

U 2015. je učestvovao u narednih međunarodnim takmičenjima Alexey Denisenko. Taekwondo je uključena u program prvog evropskog igre. Ovo je analogan Olimpijskih igara, ali samo za evropske ekipe. U početku se pretpostavljalo da će se vršiti samo ljeti sportova, ali sada prima više prijedloga za organizaciju i evropske zimske igre. Važno je napomenuti da su na drugim kontinentima, kao što takmičenja su oko za dugo vremena. Na primjer, Pan-American, pan-afričkog i Pan-Arab Games.

Na ovim takmičenjima počeo sam sa 1/8 finala Alexey Denisenko. On se protivio sportista iz San Marino Michele Chekkarone. Ruski samouvjereno osvojio 19: 1. U četvrtfinalu, junak ovog članka kao pouzdano bavio Englez Martin Stamper - 18: 6.

Problemi počeli tek u polufinalu sa vlasnikom sajta, što je azerbejdžanski Ayhan Tagizade. U uporni dvoboju Denysenko dala 5: 7. U borbi za treće mjesto Rusa se susreo sa svojim dugogodišnjim rivalom - Turčin Servet Tazegül. U ovom trenutku, Turci su izgubili u 1/8 finalu Pole Karolyu Robaku - 9:21.

Dvoboj za treće mjesto pripalo produktivan. Denisenko, napokon je uspio osvojiti - 19:16.

U tim slučaju na evropske utakmice, Rusi su bili treći, iza Azerima i Britanci.

Drugi olimpijada

U 2016. u dobi od 22, on je učestvovao u drugoj Olimpijadi Alexey Denisenko. Taekwondo na Olimpijadi bio je relativno mlad, ali već omiljena disciplina.

U svojoj krunu težinu kategoriji do 68 kilograma Denisenko je ponovo bio jedan od favorita. U 1/8 finala je lagano bavio Venecuele Edgar Contreras - 12: 2. U četvrtfinalu se sastao sa Turk Tazegyulem, ali ovaj put jednom pokazao jači od svog protivnika, koji je prvobitno redovno izgubili. Rusija je osvojila 19: 6.

U polufinalu je poražen belgijski Jaouad Ashhab 6: 1. Alexey Denisenko u finalu konvergentne sa sportaš iz Jordana Ahmad Abagaushom. Bez obzira na to koliko se protivili junak ovog članka, ipak izgubili 06:10.

Ovaj srebrnu medalju osvojili su Rusi samo u ovim igrama. Sa ovim rezultatom u ekipnom su delili devetom mjestu sa Meksikom, Nigerija, Srbije i Francuske.

Na putu do prvaka

Sada Alexey Denisenko i dalje naporno trenirati, da konačno osvoji zlatnu medalju na velikim međunarodnim natjecanjima. Kao što možete vidjeti, sve dok takav uspjeh je on ili nije bio jednom postignuto.

Trenutno Denisenko živi u svom rodnom gradu - Rostov na Donu. Paralelno sa sportske karijere studiranja u Naberezhnye Chelny.

Sa suprugom Denisenko planira da djeluju u tandemu za predstojeće Ljetne olimpijske igre u Tokiju 2020. godine.